Bizi Tanıyın

Oyuncak Kütüphanesi

Bizi Tanıyın

Oyuncak Kütüphanesi Derneği Kimdir?

“Oyuncakların Son Kullanma Tarihi Yoktur!” sloganıyla 01 Eylül 2012 tarihinde Avrupa Birliği Hibesiyle bir sosyal sorumluluk ve yerel dayanışma projesi olarak hayata gelmiştir. Oyuncak Kütüphanesi sosyo-ekonomik imkânı kısıtlı aileler ve çocuklar için fırsat eşitliği yaratmayı hedeflemiştir. Ulaşabildiğimiz her çocuğu oyuncak ile tanıştırmak ve çocuklara oyun ve oyuncak kültürünü aşılamak Oyuncak Kütüphanesi’nin kuruluş amacı olarak belirlenmiştir.


Oyuncak Kütüphanesi Derneği Cumartesi günleri 10.00 – 13.00 saatleri arasında dernek merkezinde oyuncak bağışını kabul eder. Web sitemiz www.oyuncakkutuphanesi.net aracılığıyla talepte bulunan ihtiyaç sahibi köy okulları için oyuncak yardımları organize edilir.


Oyuncak Kütüphanesi’nin kayıtlı 1000’den fazla faydalanıcı ailesi bulunmaktadır. Her kuruma eşit mesafede olan Oyuncak Kütüphanesi okullar başta olmak üzere kurumlarda oyuncak toplama kampanyaları başlatarak ulusal çapta bir yardımlaşma ağı yaratmaktadır. Ankara’da bulunan ihtiyaç sahibi okul ve mahalleler Gezici Oyuncak Kütüphanesi Modeli ile ziyaret edilerek oyuncak yardımı yapılmaktadır. Ankara dışındaki okullara ise kargo desteği ile oyuncaklar ulaştırılmaktadır.


28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü’nü gelenekselleşen Oyun ve Oyuncak Festivali ile 2014 yılından itibaren büyük bir coşkuyla kutlanır. Çocuk Etkinlikleri kapsamında başta Ahşap Oyuncak Atölyesi ile çocuklara özel tasarlanmış makineler ile çocukların ahşaptan kendi oyuncaklarını tasarlamalarına imkan yaratılırken aynı zamanda Ebru, Seramik ve Polimer Kil, Küçülen Kağıt, Tekstil atölyelerinin planlaması da eğitmenlerimiz aracılığıyla yapılmaktadır. Okul Dostu Etkinlikler Kataloğu ile eğitim odaklı çocuk etkinliklerini bir araya getirerek okullara hizmet ulaştıran bir çatı kurum görevi görmekteyiz.


Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında 2012 senesinden itibaren Eğitim ve Spor Fakültesi öğretmen adaylarına staj imkanı sağlamaktadır. Avrupa Birliği Erasmus+ Avrupa Dayanışma Programı kapsamında Gönderen ve Ev Sahibi Kurum olarak 2020 senesine kadar akreditasyon sahibi olarak şimdiye kadar dört ESC Gönüllüsüne 12 ay süresince ev sahipliği yapmıştır. 2021 yılından itibaren genişletilen ev sahipliği kapasitesi ile 4 ESC Gönüllüsü takıma dahil olacaktır.
Oyuncak Kütüphanesi’nde gönüllü anne-babalar da faaliyetlere destek olmaktadır. Oyuncak Kütüphanesi’nin kendine özgü bir gönüllü politikası bulunmaktadır. Aylık Gönüllü Eğitimleri, Proje Döngüsü Yönetimi, Kampanya Yönetimi vb. eğitimleri sistematik bir hale getirmiş, işin cidditeyini benimsemiş bir kurum olarak her yaştan insana kapılarını açan bir Toplum Merkezi konumundadır.


Oyuncak Kütüphanesi’nin Sağladığı Diğer Faydalar;
- Çocukların en temel hakkı olan “Oyun Oynama Hakkı”’nın bilinirliğini ve farkındalığını arttırmak.
(Çocuk Hakları Sözleşmesi, 31.- 32. Madde)
- Çocuklarda kütüphane kültürünün erken yaşta yerleşmesini sağlamak,
- Çocuklar arasında yardımlaşma ve gönüllülük bilincini gerçekleştirmek,
- Etkinlikler doğrultusunda çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini desteklemek,
- Tüketimi önlemek ve ebeveynler için sosyal bir ortam yaratmak.

Image